ممنوعیت استفاده از قیف آزمایشگاهی پلاستیکی در یک آزمایشگاه شهر شیراز اعلام شد

ظروف شیشه ای مورد استفاده به عنوان قیف آزمایشگاهی پلاستیکی طیف گسترده ای از عملکردهای نگهداری و حمل و نقل محلول ها و سایر مایعات مورد استفاده در آزمایشگاه ها را ارائه می دهد.

بیشتر ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی با شیشه بوروسیلیکات تولید می‌شوند، شیشه‌ای با دوام خاص که می‌توان با خیال راحت از آن برای نگهداری مواد شیمیایی که روی شعله گرم می‌شوند و حاوی مواد شیمیایی اسیدی یا خورنده استفاده کرد.

تمام ظروف شیشه ای آزمایشگاهی باید بلافاصله پس از استفاده تمیز شوند تا از انعقاد یا سفت شدن بقایای مواد شیمیایی جلوگیری شود.

فنجان ها ظروف شیشه ای هستند که در اندازه های مختلف تولید می شوند و می توان از آنها برای مخلوط کردن و انتقال سیالات، حرارت دادن مایعات روی شعله باز و حاوی مواد شیمیایی در طول واکنش استفاده کرد.

در حالی که بیشتر لیوان‌ها اندازه‌گیری‌های حجمی درجه‌بندی شده‌ای را در شیشه‌شان حک می‌کنند، اندازه‌گیری‌ها تقریبی هستند که ممکن است پنج درصد از حجم واقعی انحراف داشته باشند و آنها را برای استفاده به عنوان یک ابزار اندازه‌گیری دقیق نامناسب می‌کند.

قیف های شیشه ای را می توان برای محافظت در برابر ریختن مواد شیمیایی از یک ظرف به ظرف دیگر استفاده کرد و همچنین می توان آنها را با یک فیلتر برای جدا کردن جامدات از مایعات مجهز کرد.

از قیف های جداکننده نیز برای فیلتراسیون و استخراج استفاده می شود که دارای بدنه محصور شده ای به شکل حباب است که در بالای آن یک درپوش تعبیه شده است تا در هنگام وارونه شدن قیف از ریختن آن جلوگیری کند، همراه با یک دریچه در پایه دهانه که می تواند برای پایین آوردن تدریجی لامپ استفاده شود.

سیلندرهای مدرج ظروف بلند و باریکی هستند که برای اندازه گیری حجم استفاده می شوند. در حالی که دقیق‌تر از لیوان‌ها هستند، و محتویاتشان را تا یک درصد حجم واقعی اندازه‌گیری می‌کنند.

اما برای تجزیه و تحلیل کمی مایعاتی که نیاز به دقت بالایی دارند، استفاده نمی‌شوند. سیلندرهای مدرج دارای یک “حلقه ضربه گیر” هستند.

حلقه ای که در صورت کوبیدن سیلندر، شیشه را از برخورد با سطح کار محافظت می کند. حلقه های سپر باید در نزدیکی بالای سیلندر مدرج قرار داده شوند تا حداکثر محافظت را داشته باشند.

از پیپت ها برای کشیدن مقادیر دقیق اندازه گیری شده مایع از یک ظرف استفاده می شود.